Jack Strong

AMP Futbol Polska

Piłka nożna to ciągle najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce, mimo tego, że dawno nie osiągnęliśmy żadnego sukcesu. Pamiętam, jak walczyliśmy z braćmi o prawo do pilota. My chcieliśmy oglądać bajki, a tata mecz. Kończyło się różnie, ale gdy oglądaliśmy mecz, to wtedy pierwszy raz widziałem tatę, który tak przeżywał wydarzenia sportowe. Na początku nie potrafiłem tego zrozumieć co w tym fajnego, z czasem odziedziczyłem tą fascynację piłką. Dzieciństwo upłynęło pod znakiem piłki. Wtedy nie miałem pojęcia, że istnieje coś takiego jak AMP futbol. Grało całe osiedle, wszyscy znajomi. Tak powstawały pierwsze przyjaźnie, to tu przez rywalizację uczyłem przestrzegania zasad i reguł. Piłka więc była obecna w moim życiu od lat najmłodszych, aż do dnia dzisiejszego. Punktem zwrotnym, na początku w pewnym sensie lekko zwalniającym moje czynne obcowanie z piłką, był wypadek i późniejsza amputacja. Jak mogliście przeczytać z wcześniejszych wpisów do września 2014 roku moja aktywność piłkarska bazowała na sporadycznych wypadach ze znajomymi na hale czy boisko. Ja oczywiście grałem w protezie. I najczęstsza pozycją była bramka. Nie ze względu na protezę, to była moja pozycja. Bramka lub już trochę mniej środek obrony ale tam czułem się najlepiej. Czasami zdarzało mi się grać w polu z protezą, ale bałem się zrobić krzywdę znajomym. Nadrabiałem też  kibicowaniem, ale to nie to samo co gra w polu…

We wrześniu 2014 dowiedziałem się, że jest odmiana piłki nożnej, która może mnie zainteresować. AMP Futbol to rodzaj piłki nożnej dla osób po amputacji jednej kończyny (górnej lub dolnej) lub z niedorozwojem kończyn. Na pierwszy trening wybrałem się do Libiąża, gdzie był organizowany też trening pokazowy dla dzieciaków z tamtejszej szkółki piłkarskiej.

Zaczęli się zjeżdżać kolejni zawodnicy. Atmosfera robiła się coraz luźniejsza, czułem się coraz swobodniej. Wejście do szatni już nie było takie trudne. A co w szatni? Witam się z każdym zawodnikiem i się rozglądam, ten nie ma nogi, ten zaś ręki. Sami swoi! Oczywiście, miałem masę pytań co i jak, co można czego nie. Pierwszą strofę dostałem do “Dziadka”, naszego etatowego bramkarza i zarazem kapitana drużyny. Założyłem korki na protezę i zaczynałem ją ubierać na kikuta. Na co Dziadek rzucił “ściągaj protezę, tam Ci się nie przyda” W sumie to chciałem tylko wejść z nią na boisko i tam ją ściągnąć. Przyznam się, że czułem się niepewnie, jak to będzie, czy dam radę biegać o kulach, przecież do najmniejszych nie należę. Z kul korzystam sporadycznie, protezę mam naprawdę wygodną i dopasowaną… Chciałem maksymalnie opóźnić chodzenie o kulach, zacząć dopiero na boisku. A tu niespodzianka, protezy zostawiamy w szatni i od tej chwili pomagam sobie tylko kulami.

Po pierwszym treningu dochodziłem do siebie klika dni. Zupełnie inne obciążenia, inne grupy mięśniowe pracowały. Bóle ramion inogi, odciski na dłoniach. Z każdym kolejnym treningiem organizm przyzwyczajał się do obciążenia i po kilku tygodniach grałem z chłopakami jak równy z równym.

Zasady gry w AMP futbol:

Podstawowe przepisy gry w AMP futbol różnią się od przepisów piłki nożnej osób pełnosprawnych w niektórych aspektach:

 • mecze rozgrywane są na polu boisku o wymiarach 40m na 60m,
 • rozmiary bramki to wymiar  2m × 5m,
 • czas gry wynosi 50 minut (dwie połowy, każda po 25 minut) i 10 minut przerwy,
 • pełny skład drużyny liczy 6 zawodników i bramkarz w każdej drużynie, plus maksymalnie 7 zawodników rezerwowych.

Zawodnikami z pola mogą być osoby po jednostronnej amputacji kończyn dolnych i osoby z wadami kończyn dolnych, a bramkarzem może zostać osoba z analogicznymi przypadłościami kończyn górnych.

 • zmiany są dokonywane jedynie w czasie przerw w grze i za zgodą sędziego,
 • liczba zmian jest nieograniczona,
 • w trakcie gry nie używa się protez, używa się kul łokciowych,
 • zabronione są zagrania piłki kulami, traktowane jest to jak zagranie piłki ręką,
 • zakazane są również zagrania piłki kikutem,
 • zasada spalonego nie obowiązuje,
 • auty wykonywane są jak rzuty wolne pośrednie z linii bocznej
 • wślizgi są zabronione, skutkują one rzutem wolnym bezpośrednim dla drużyny przeciwnej,
 • bramkarz nie może opuszczać pola karnego, jeżeli zrobi to w sposób celowy otrzymuje żółtą kartkę, a drużyna przeciwna wykonuje rzut wolny.

Szczegółowe zasady AMP Futbolu w Polsce są dostępne na stronie www.ampfutbol.pl

Pozostałe zasady są zgodne z zasadami FIFA.

Kluby w Polsce

Husaria Kraków

                           IMG_0064

Klub ze stolicy Małopolski, założony w 2014 roku początkowo pod nazwą AMP FUTBOL KRAKÓW. Pierwszy historyczny Mistrz Polski.  Tutaj też trenuję, ostatnie rozgrywki ukończyliśmy tylko z jedną porażką.

Gryf Szczecin

www.naszorlik.pl

https://naszorlik.pl/

Wicemistrz Polski z 2015 roku. Czarny koń rozgrywek, po dość słabym początku w pierwszym turnieju (przyjechali niepełnym składem), w kolejnych rozgrywkach wiodło im się coraz lepiej. Jedyna drużyna której udało się wygrać w poprzednim sezonie z Husarią.

Lampart Warszawa

12594016_892604894180145_994042517482494703_o

https://web.facebook.com/LampartWarszawa

Klub ze stolicy. Ogromy potencjał i świetna organizacja. Mimo świetnego startu, sezon ukończyli na czwartym miejscu. Myślę, że tym roku na pewno pokażą więcej i chętnie wskoczą na któreś miejsce na podium.

GKS Góra

https://naszorlik.pl/

https://naszorlik.pl/

Drugi klub z województwa mazowieckiego. Ubiegłoroczni brązowi medaliści Mistrzostw Polski. Klub który zapoczątkował AMP Futbol w Polsce.  Zawsze groźni, ambitni i grający do końca.

Kuloodporni Bielsko-Biała

https://www.facebook.com/AmpFutbolBielsko/

https://www.facebook.com/AmpFutbolBielsko/

Najmłodszy klub w Polsce. Pierwszy klub na Śląsku. Debiutant w ekstraklasie, chodź zawodnicy już zdążyli poczuć rywalizację będąc w poprzednim sezonie na wypożyczeniach w innych klubach.

Każdy z klubów poszukuje nowych zawodników. Jeśli sam jesteś lub znasz osoby po amputacji lub z wadą kończyn zgłoś się do któregoś z klubów. Jest to świetna okazja żeby spotkać wspaniałych ludzi i włączyć się do rywalizacji. AMP Futbol jest też świetną formą rehabilitacji, podczas treningów wzmacniamy swoją kondycję i sprawność fizyczną. Jest tez to świetna forma terapii z samym sobą i powrotu do aktywnego życia w społeczeństwie.

AMP Futbol Ekstraklasa

https://www.facebook.com/AmpFutbolPolska/

https://www.facebook.com/AmpFutbolPolska/

W 2015 roku wystartowała pierwsza edycja mistrzostw Polski w AMP Futbolu nasza Polska AMP Futbol Ekstraklasa. odbyły się cztery turnieje, po jednym w każdym mieście klubowym. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem Husarii Kraków, przed Gryfem Szczecin i GKS Góra. Był to premierowy sezon, dał nam on dużo nauki i doświadczenia. Pozwolił też trenerom kadry narodowej na stałą obserwację postępów zawodników. W 2016 roku AMP Futbol ekstraklasa startuje już 2 kwietnia w Warszawie. Liga powiększyła się o kolejny zespół, więc rozgrywki będą jeszcze ciekawsze. Bądź z nami i śledź wyniki na bieżąco.

https://web.facebook.com/AmpFutbolPolska

https://web.facebook.com/AmpFutbolPolska

Tak wygląda terminarz AMP Futbol Ekstraklasy na rok 2016. Już za 2 dni ruszamy w stolicy z kolejną edycja fantastycznej przygody i rywalizacji. Następnie, by kolejno przez kolejne miesiące zawitać z rozgrywkami do każdej z drużyn. Bądź z nami i kibicuj całej AMP Futblowej rodzinie.