Jack Strong

Nie siedź w domu, wyjdź do ludzi

Czy kiedykolwiek będąc pełnosprawną osobą zastanawiałeś się jak to jest żyć bez ręki czy nogi, czy w ogóle dopuszczałeś do siebie taką możliwość ? Ja odpowiadając na to pytanie szczerze przyznaje, że nie.

Brutalna rzeczywistość przyszła w jednej chwili i zatrzęsła moim życiem. Leżąc w szpitalnym łóżku, czekając na operację po której już nigdy nic nie będzie takie samo miałem milion myśli. Czy to koniec? Koniec życia? Takiego życia jak do tej pory, koniec sportu i sprawności? W pierwszej chwili tak myślałem, bo nic innego nie przychodziło mi do głowy… Brak informacji od personelu szpitala, praktycznie zero wsparcia ze strony lekarzy wcale nie pomagał.

Wideoklip Rudimental – Waiting All Night ft. Ella Eyre, pokazujący historię amerykańskiego sportowca i aktora Kurta Yaegera przypomina mi poniekąd mój powrót do zdrowia. W filmie widzimy czym się zajmował przed wypadkiem (w rzeczywistości miał wypadek na motorze), jak Kurtowi amputowano nogę i jak wracał do zdrowia. Nawet na krok nie odstępowali od niego przyjaciele. Odegrali tu ogromną rolę.

Na szczęście mam liczne grono znajomych, którzy mnie nie opuścili w potrzebie. Także przyjaciele byli ze mną od pierwszej chwili, gdy tylko było to możliwe. Dopiero wtedy zobaczyłem, że wcale nie musi być tak źle. Przecież wszystkie plany, które miałem do tej pory, kolejne wyjazdy na mecze, wycieczki są nadal aktualne. Zaplanowanie czasu pomogło mi uświadomić sobie, że będzie dało się żyć bez nogi, że mogę.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10.05.09 Górnik II Łęczna – Wisłoka Dębica (4-1) Pierwszy wyjazd.

Pierwszy mecz na który pojechałem po wypadku, to był mecz wyjazdowy do Lubina, w kwietniu 2009. Ten wyjazd mi dużo pokazał. Muszę przyznać, że przed wypadkiem często jeździłem na mecze, trochę się też udzielałem w każdej możliwej aktywności kibicowskiej. Na tym pierwszych wyjazdach niektórzy się dziwili, że jadę o kulach, ustępowali mi miejsca w pociągu lub autokarze (było więcej chętnych na wyjazd niż miejsc do siedzenia), gdy robiło się tłoczno – uważali, żebym się nie przewrócił. Nie dali mi odczuć, że jestem inny. Bo przecież nie byłem. Ja tylko nie mogłem szybko biegać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

19.05.09 ROW Rybnik – Ruch Radzionków (0:0)

Krótko po wypadku spotkałem jeszcze jedną osobę, która mi pomogła szybko wrócić do sprawności fizycznej, mojego protetyka. Postawił mnie na nogi. Dzięki naszej wspólnej pracy biegam, skaczę i robię wszystko jak dawniej.

Protetyk to najlepszy nauczyciel. Rodzice uczyli Cię chodzić, jeździć na rowerze. Protetyk robi to jeszcze raz od nowa. To jemu musisz zaufać.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

02.09.09 Flota Świnoujście-Górnik Zabrze (0:0) Stoję pierwszy z prawej, pierwszy mecz z protezą.

Oczywiście proteza nigdy nie zastąpi swojej zdrowej nogi. I nie da takiego komfortu jak ten bardzo potrzebny kawałek własnego ciała. Lecz proteza może ponownie umożliwić Ci to wszystko w bardzo zbliżonym stopniu. To naprawdę wiele daje.