Jack Strong

Jak znaleźć dobrego protetyka

Wybór protetyka to drugie ważne zadanie po amputacji (na początek oczywiście rehabilitacja). Dobry protetyk to nie sama pracownia protetyczna. Zdaję sobie sprawę, że wyposażenie i dostępność do wielu materiałów ułatwia protetykowi pracę, ale nie sama technologia jest tu najważniejsza. Dobry protetyk to człowiek i rzemieślnik, mistrz w swoim fachu. Współpraca z protetykiem jest relacją człowieka z człowiekiem, to nie jest kontakt na zasadzie klient – sprzedawca („odebrałem towar i do następnego razu”). Czeka Was ciężka praca, częste wizyty, ogromna potrzeba zrozumienia i cierpliwości. Kim jest zatem dobry protetyk? Czym się kierować wybierając swojego protetyka?

Odległość

Moim zdaniem, pierwszym kryterium w wyborze protetyka powinien być dojazd. Choć w Polsce autostrad jest coraz więcej, to jednak wybór protetyka na drugim końcu kraju będzie średnio trafionym pomysłem. Uważam, że protetyk, z którym będziesz pracować, optymalnie powinien być w promieniu 200 km od Twojego miejsca zamieszkania (mniej więcej 2-3h godziny drogi). Chociaż znam osoby, dla których pokonanie nawet 400 kilometrów, by dotrzeć do swojego protetyka to nie przeszkoda. W każdym większym mieście w Polsce działa pracownia protetyczna. Jak to sprawdzić? Wpisz w wyszukiwarkę internetową hasła, po których powinieneś znaleźć pracownie protetyczne – proteza ręki/nogi/miasto/ i zobacz wyniki. Przygotuj listę pracowni w promieniu 200 km od swojego miejsca zamieszkania i w drogę. Pora umówić się na konsultacje i odwiedzić te miejsca.

Pierwsza wizyta

Poniżej napisałem kilka pytań, które powinieneś zadać protetykowi, podczas pierwszej, zapoznawczej wizyty.

  • Ile czasu trwa pojedyncza konsultacja/wizyta?
  • Z jakim wyprzedzeniem musisz umawiać się na kolejną wizytę?
  • Co w przypadku nagłej niedyspozycji protezy, jaki jest czas na reakcję?
  • Czy masz kontakt z protetykiem inny niż tylko przez gabinet? – to już sprawa indywidualna, niemniej jednak czasem wystarczy kilka sekund rozmowy telefonicznej, by uspokoić Twoje obawy.

Rozejrzyj się, czy czujesz się komfortowo i bezpiecznie w pracowni. Czy gabinet, w którym jesteś przyjmowany, zapewnia Ci intymność i poczucie bezpieczeństwa. O co więcej zapytać protetyka na pierwszej wizycie? Pisałem o tym tutaj. (link)

Podejście do pacjenta, nie do klienta

Kolejna kwestia – podejście personelu pracowni do Ciebie. Do Ciebie, jako do pacjenta, nie do klienta. Dobry protetyk, musi dać Ci poczucie komfortu i intymności. Zatem, najpierw jesteś pacjentem, osobom która potrzebuje pomocy, a dopiero później klientem. Nigdy odwrotnie. Pamiętaj też, że każdy przypadek amputacji jest inny i podejście protetyka do Ciebie musi być indywidualne. Musisz się czuć komfortowo, to podstawa, a nie jak kolejny pacjent, kolejna osoba w statystyce.

Znajomość nowinek technicznych

Każda amputacja jest wyjątkowym, indywidualnym przypadkiem. Nie możesz patrzeć na to, jaką protezę nosi Kowalski, albo Nowak, przyjść do protetyka i powiedzieć – chcę taką samą. Identyczną. Być może warunki twojego kikuta, kondycja organizmu nie pozwolą w danej sytuacji na takie rozwiązanie. Protetyk musi Ci to wyjaśnić i wytłumaczyć. A także pomóc znaleźć takie rozwiązanie, gdzie proteza nie będzie dla Ciebie utrudnieniem, a ułatwieniem życia. Warto zwrócić uwagę na certyfikaty szkoleń potwierdzające umiejętności technika. Dobry protetyk powinien posiadać zaświadczenia, które pozwolą zastosować na Twoim przypadku najnowocześniejsze rozwiązania.

Mów otwarcie o swojej sytuacji, o potrzebach

Jeśli protetyk mówi Ci, że musi boleć, bo przecież nie masz nogi i nigdy proteza Ci jej nie zastąpi, to jest w wielkim błędzie. Uciekaj od tego protetyka czym prędzej! Celem protezowania jest przywrócenie możliwości poruszania się w optymalnym dla Ciebie zakresie. Możliwość poruszania się to nie tylko mobilność, ale i komfort użytkowania zaopatrzenia ortopedycznego. Jeszcze raz napiszę, każdy przypadek amputacji różni się od siebie. Każdy amputant inaczej odbiera kontakt z protezą. Jeśli coś Ci nie pasuje, nie jest zgodne z Twoimi odczuciami – nie bój się o tym powiedzieć.

Mój wybór

Moim protetykiem od wielu lat jest Jakub Krawczak. Kuba jest właścicielem pracowni protetycznej Proteka w Tarnowskich Górach. Aglomeracja śląska jest świetnie skomunikowana, i podróż (z domu rodzinnego 30 minut) nie jest dla mnie uciążliwa. Miałem to szczęście, że kiedy szukałem protetyka dla siebie, nie czytałem marketingowych reklam, sztuczek, które teraz można znaleźć w Internecie, poleceń “rehabilitantów”. Trafiłem do Kuby przez przypadek. Nie wiem, co by było gdybym trafił gdzieś indziej (nie wiem i wolę nie wiedzieć:). W Protece czuję się jak w drugim domu. Każdy pacjent ma swojego protetyka, ale cały zespół terapeutyczny się wspiera w pracy z pacjentem. Gdy przyszedłem do Kuby ze zdjęciem protezy rowerowej i powiedziałem – „chcę taką mieć”, to nad tym problemem pochylili się wszyscy protetycy w pracowni. Kuba i jego współpracownicy tworzą zgrany zespół.

Dostaję od Was, moich czytelników masę telefonów i maili kogo wybrać i gdzie się protezować. Do tej pory jednoznacznie nie wskazałem jednego miejsca, jednej osoby. Polecam sprawdzić i porównać kilku protetyków, kilka pracowni. Cenię sobie profesjonalizm Kuby i chęć pomocy w powrocie do pełnej sprawności swoich podopiecznych. Mam nadzieję, że znalazłeś swojego protetyka, a jeśli nie – że ten teks pomoże Ci uporządkować pytania związane z tym tematem. Jeśli znasz kogoś, komu ten tekst mógłby pomóc – podaj ten tekst dalej, niech dotrze do innych amputantów!

J.