Jack Strong

legitymacja osoby niepełnosprawnej zagranicą 

Będąc w podróży poza granicami kraju nie przestajesz być niepełnosprawny. Noga czy ręka Ci przecież nie odrosta, być może korzystasz z protez, które są widoczne. W takim razie co z ‘potwierdzeniem’ tego faktu? Jak to wygląda w innych krajach i jak wygląda legitymacja osoby niepełnosprawnej zagranicą?Kilka państw członkowskich Unii w ogóle nie uznaje statusu osób niepełnosprawnych, nie wydają żadnego dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność. Aktualnie, ze względu na to, że każdy kraj posiada swój odrębny system orzecznictwa, osoba z niepełnosprawnością przyjeżdżająca do danego kraju często nie ma dostępu do udogodnień, zniżek czy ulg z których korzystają jego mieszkańcy z taką samą niepełnosprawnością. Tak to wygląda na oficjalnie. Każdy kraj ma swoje zasady i je respektuje.

Tak aktualnie wygląda polska legitymacja. Oczywiście w oryginale nie jest laminowana. Bez laminacji wytrzyma około 2 miesiące 🙁

 

Karta parkingowa jako europejska legitymacja osoby niepełnosprawnej?!

Jedyną międzynarodową kartą, która jest oficjalnie honorowana przez większość krajów to karta parkingowa. Najważniejsze, że są na niej napisy w kilku językach, które bez problemów poświadczą o naszej niepełnosprawności. Co więcej nawet sam jej wygląd, zdjęcie,  niebieski kolor i charakterystyczny piktogram postaci na wózku jest dużo bardziej “przyjazny kontrolerom” niż nasza bezpłciowa biała legitymacja. Po ostatnich aktualizacjach ta karta w końcu ma prosty i czytelny przekaz. Jest zdjęcie właściciela kart, informacja kto to.

Z lewej aktualna karta parkingowa, z prawej stara karta, często jeszcze widziana w różnych samochodach na parkingu.

 

 Wielu osobom poza granicami kraju, którym pokazywałem legitymację informowało mnie, że na “to coś” nie należą mi się żadne zniżki. Niestety oprócz zdjęcie nic nie rozumieją a u nich obowiązują inne. Na szczęście większość ludzi po wizualnych oględzinach mojej osoby, zwyczajnie odpuszczała żądania legitymacji i potwierdzenia niepełnosprawności.

 

Druga strona kart parkingowych. Z lewej aktualna, z prawej stara. Tak wiem fonogeniczny to ja nie jestem :D

Druga strona kart parkingowych. Z lewej aktualna, z prawej stara. Tak wiem fonogeniczny to ja nie jestem 😀

 

Czy kiedyś doczekamy się karty obowiązującej w całej Europie ?

Od jakiegoś czasu przewijają się informacje na temat wprowadzenia Europejskiej karty osoby niepełnosprawnej, która ma też się nazywać “kartą mobilności”. Karta ta miała zostać wprowadzona już w 2016 roku, lecz niestety do tej pory ani widu ani słychu. Prace nad nią trwają i do 2020 roku mają zostać zakończone. Z mojego punktu widzenie byłby to świetny ruch Unii Europejskiej i wielkie udogodnienie dla wszystkich niepełnosprawnych osób. Ale kiedy ona zostanie wprowadzona nikt nie wie. Oby jak najszybciej.

Jak wygląda korzystanie z ulg poza granicami Polski?

W swojej amputanckiej karierze udało mi się zwiedzić kilka krajów. I wszędzie na sam widok protezy obsługa sama oferuje ulgi dla niepełnosprawnych. Sytuacja trochę zmienia się, gdy mam ubrane długie spodnie i protezy nie widać. Jeszcze nikt mi na słowo nie uwierzył, że nie mam nogi. Dopiero po podwinięciu nogawki i pokazaniu mojej protezy, ludzie robili wielkie oczy i mówili “chodzisz tak, że nic nie widać”. Dla własnego zabezpieczenia, zabieram ze sobą i kartę parkingową i legitymację.

Jak wyglądają karty osoby niepełnosprawnej w różnych krajach.

W Niemczech legitymacja osoby niepełnosprawnej jest w języku niemieckim, ale zawiera też zapis w języku angielskim, że posiadacz tej karty jest niepełnosprawny.

W Hiszpanii legitymacja osoby niepełnosprawnej, jest w całości po hiszpańsku, jest jednak plastikowa, w charakterystycznym niebieskim kolorze i posiada symbole związane z niepełnosprawnością.

Może i my kiedyś się doczekamy podobnych legitymacji, które będą w pełni spełniać swoją funkcję.

Co nam aktualnie pozostaje?

Na dzień dzisiejszy pozostaje nam korzystanie z dotychczasowego dobrodziejstwa polskiego rządu i oczekiwanie na wymianę naszych legitymacji na bardziej “europejskie”. Jest też możliwość, że unijni emisariusze w końcu się ogarną i wprowadzą jedną ogólnoeuropejską legitymację . Na dzień dzisiejszy niestety nic nie zapowiada zmiany i końca tłumaczenie naszego białego świstka 🙂

 

edit 15.06.2017 r.

W końcu się udało nowe legitymacje dla osób niepełnosprawnych 1 sierpnia 2017 roku ujrzą światło dzienne. Nowa legitymacja będzie plastikowa i w wymiarach karty bankomatowej. Prezentuje się o niebo lepiej niż jej poprzedniczka, będzie na pewno dużo trwalsza i bardziej czytelna. Za kilka tygodni na stałe zagości w moim portfelu.

edit 15.01.2018 r.

Proces wymiany kart w końcu się rozpoczął! Mój wniosek na wymianę legitymacji został już złożony w MZON i czekam na informacje o możliwości odbioru. Początkowo Ministerstwo planowało pobierać opłatę w wysokości 15 zł za taką wymianę (tylko jeśli nasza legitymacja jest dalej ważna). Ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu i każda osoba chcąca wymienić starą legitymację na nową może to zrobić bezpłatnie.