Jack Strong

Nowa legitymacja osoby niepełnosprawnej

Czasami w Polsce rzeczy, które teoretycznie powinny być standardem są tak odległe jak Tesla Roadster w przestrzeni kosmicznej. Tak też było do tej pory z legitymacją osoby niepełnosprawnej. Niby była, ale daleko jej jakościowo do statusu dokumentu poważanego przez społeczeństwo osób niepełnosprawnych. Co najważniejsze, to już przeszłość i nowa legitymacja osoby niepełnosprawnej już jest. Bez problemu można ją wyrobić.

Jak zdobyć nową legitymację?

Jeśli do tej pory jeszcze nie miałeś wyrobionej żadnej legitymacji udajesz się do ośrodka orzekania o niepełnosprawności w swoim mieście lub gminie wraz ze orzeczeniem o stopni niepełnosprawności, jednym zdjęciem i składasz odpowiedni wniosek. Czas oczekiwania na wyrobienie to około miesiąc. W momencie jeśli posiadasz ważną legitymację, również możesz ją wymienić. W odpowiednim ośrodku MZON również składasz wniosek wraz ze zdjęciem i tak jak w pierwszym przypadku czas oczekiwania to około miesiąc. W pierwotnym planie za wymianę legitymacji miała być pobierana opłata w wysokości 15zł, ale na szczęście zrezygnowano z tego pomysłu (Przynajmniej MZON w Gliwicach). Więcej informacji na temat legitymacji znajdziesz tu: https://www.mpips.gov.pl/

Od lewej nowa i stara legitymacja osoby niepełnosprawnej

Co się zmieni na plus?

Legitymacja osoby niepełnosprawnej przeszła dużą metamorfozę. To co rzuca się od razu w oczy to oczywiście całkowita zmiana wyglądu. Zmiana rozmiaru na mniejszy, bardziej poręczny to idealne rozwiązanie. Format karty kredytowej bez problemu mieści się w każdym portfelu. Kolejną pozytywną zmianą to materiał z którego jest wykonana. Zmiana ze zwykłego papieru na plastik to kolejna „dobra zmiana”. Żywotność „starej” bez własnej laminacji sięgała kilku tygodni. W momencie gdy trzeba było często ją okazywać niszczyła się jeszcze szybciej. Najważniejszą według mnie zmianę zostawiłem na koniec, jest to oczywiście dodanie informacji w języku francuskim i angielskim, że jest to legitymacja osoby niepełnosprawnej. Bardzo to ułatwi korzystanie z naszej legitymacji poza granicami Polski. We wcześniejszej wersji trzeba było sowicie się natłumaczyć co to jest ten „biały papierek”.

Od lewej nowa i stara legitymacja osoby niepełnosprawnej

Co należy poprawić.

Największym problemem okazuje się zakodowanie symbolu i stopnia niepełnosprawności w kodzie QR. Legitymacja osoby niepełnosprawnej we wcześniejszej wersji posiadała na odwrocie wypisany posiadany stopnień i nie było żadnego problemu z jego odczytaniem. Gdzie ten problem jest najbardziej odczuwalny? Wszędzie tam gdzie zniżka zależna jest od naszego stopnia, najbardziej jednak w komunikacji. Kolej już powoli wychodzi z problemu modyfikując swoje czytniki tak by móc oczytywać zakodowany symbol. Gorzej to wygląda w komunikacji miejskiej, gdzie kontrolerzy nie posiadają sprzętu który to umożliwia.

Kolejnym minusem jest termin ważności. Stare legitymacje były ważne na czas trwania orzeczenia. Więc jeśli stopień niepełnosprawności był orzeczony na czas nieokreślony to i legitymacja była na „stałe”. Aktualnie okres ważności to maksymalnie 10 lat.

 

Podsumowując nowa legitymacja osoby niepełnosprawnej ma dużo więcej plusów niż minusów. W końcu nie musimy się wstydzić w sumie jedynego dokumentu potwierdzającego naszą niepełnosprawność. Co prawda są drobne minusy, które można poprawić ale całościowo jest to bardzo dobre posunięcie rządu, które nieco ułatwi życie osobom niepełnosprawnym.