Jack Strong

Jak zdobyć pieniądze na protezę

Cały proces protezowania to najtrudniejszy etap po utracie kończyny, tak jak powrót do zdrowia i pogodzenie się z nową rzeczywistością. I nie chodzi tu o samą naukę poruszania się na protezie. Żeby nauczyć się na nowo chodzić, trzeba najpierw mieć na czym. I tu zaczynają się przysłowiowe schody,  w Polsce trzeba trochę się namęczyć by zdobyć pieniądze na protezę.Ceny protez są bardzo zróżnicowane i zależne od jej funkcjonalności. Obrazując to na liczbach – mówię o kwotach rzędu od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Dostępne środki z NFZ pozwalają na zakup protezy, ale czy będzie w pełni wystarczająca do codziennego życia? Zdarza się, że taka proteza jest odrzucona przez amputanta, bo nie spełnia pokładanych w niej nadziei na taką sprawność, w taki sposób, jak przed amputacją.

Ważną informacją jest też fakt, że każda, nawet najlepsza proteza jest tylko przedmiotem, produktem zrobionym przez człowieka. I jak każda rzecz, która się zużywa, po pewnym czasie musi być wymieniona.

Te wszystkie czynniki prowadzą nas do jednego pytania – w jaki sposób zdobyć pieniądze na lepszą protezę?

Poniżej opisuję kilka możliwości, o których wiem i z którymi miałem do czynienia.

NARODOWY FUNDUSZ ZDROWIA

Z tej państwowej instytucji możemy liczyć na dofinansowanie na zakup protezy w wysokości 3500 zł. Są to pieniądze na protezę modularną podudzia (protezę ostateczną). Na protezę po amputacji na poziomie uda kwota ta wzrasta do 5500 zł. O te pieniądze możemy się starać raz na trzy lata. Dodatkowo możemy otrzymać raz na rok dofinansowanie na pończochy kikutowe.

Pomocne kody niezbędne do wypisania wniosków:

Protezy ostateczne i tymczasowe:

kod B.004 proteza tymczasowa podudzia.

kod B.009 wymiana leja w protezie tymczasowej podudzia.

kod B.008 proteza ostateczna modularna podudzia.

kod B.010 wymiana leja w protezie ostatecznej podudzia.

kod B.011 protezowe wyrównanie skrócenia kończyny dolnej w obrębie podudzia.

kod C.012 proteza tymczasowa w obrębie uda.

kod C.016 wymiana leja w protezie tymczasowej uda.

kod C.014 proteza ostateczna modularna w obrębie uda.

kod C.017 wymiana leja w protezie ostatecznej uda.

kod C.015 protezowe wyrównanie skrócenia kończyny dolnej w obrębie uda.

kod D.019 proteza ostateczna modularna z koszem biodrowym po wyłuszczeniu w stawie biodrowym.

kod D.020 wymiana kosza biodrowego po wyłuszczeniu w stawie biodrowym.

Pończochy kikutowe (raz na rok)
kod P.107 – Pończochy kikutowe przy amputacji podudzia
kod P.108 – Pończochy kikutowe przy amputacji uda

Więcej informacji na temat dofinansowania, terminów i innych szczegółów dowiesz się w lokalnym oddziale NFZ.

AKTYWNY SAMORZĄD

Program protezowania “Aktywny Samorząd” obejmuje osoby uczące się, pracujące, starające się o pracę lub próbujące podjąć naukę. Jak możemy przeczytać na stronie PEFRONu na rok 2017 możemy zdobyć pieniądze na protezę w dwóch zakresach:

– pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,

– pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości)

Maksymalna kwota dofinansowania przy amputacji w obrębie:

  • ręki – 9.000 zł,
  • przedramienia – 20.000 zł,
  • ramienia i wyłuszczenia w stawie barkowym – 26.000 zł,
  • podudzia – 14.000 zł,
  • uda (także przez staw kolanowy) – 20.000 zł,
  • uda i wyłuszczeniu w stawie biodrowym – 25.000 zł,

O dofinansowanie możne się starać osoba niepełnosprawna ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności na poziomie znacznym lub umiarkowanym. Szczegółowe informacje oraz kwoty dofinansowań dostępne są na stronie: http://www.pfron.org.pl/portal/pl/ w zakładce “aktywny samorząd”

fundacje-w-polsce-n

POMOC FUNDACJI

W Polsce działa ich kilka tysięcy i są nastawione na szeroko rozumianą pomoc ludziom. Są też fundacje skierowane stricto do pomocy osobom po amputacjach, np. Fundacja Jaśka Meli “Poza Horyzonty”, organizator i pomysłodawca charytatywnego biegu Business Run. Beneficjenci tego biegu dzięki idei fundacji otrzymali już kilkanaście protez. Istnieją również inne fundacje (chociażby Avalon), które w swoich statutach posiadają zapis o pomocy osobom niepełnosprawnym i  po amputacjach .

1 % PODATKU

tu niezbędna jest nasza współpraca z organizacjami pożytku publicznego, mogą być nimi również wcześniej wymienione fundacje. Jest to bardzo prosta zasada: w organizacji pożytku publicznego zakładają nasze subkonto, na które ludzie mogą odpisywać 1% swojego podatku. W praktyce wygląda to tak, w swoim rozliczeniu rocznym w odpowiedniej rubryce wpisujesz KRS organizacji pożytku publicznego i w szczegółach dopisujesz  “dla… (tu imię i nazwisko)” . Na te samo konto można również wpłacać datki i darowizny, taka sama zasada, przelew musi być z dopiskiem “dla… “. Tu jest bardzo ważna praca samego amputanta, by dotrzeć do jak największej liczby ludzi.

uid_4a6644dce72db1f009a42efa8b0a1aa81396336084930_width_640_play_0_pos_4_gs_0

ZBIÓRKI INTERNETOWE

Czyli popularny crowdfunding. W dobie powszechnego dostępu do Internetu coraz modniejszym sposobem zdobycia pieniędzy na dany cel są zbiórki internetowe. Przykłady? W 2015 roku jeden z browarów kraftowych uzbierał na nową ciężarówkę, a para ze Szczecina na realizację swojego marzenia, budowy domu na wodzie. Idąc za tymi przykładami, dlaczego nie zorganizować zbiórki na protezę?

Popularnymi serwisami tego typu są www.zrzutka.pl,  www.polakpotrafi.pl czy www.wspieramto.pl Każdy z tych serwisów ma swoje odrębne zasady i warunki, ale ogólnie proces zbiórki przedstawia się następująco: ustalamy niezbędną dla nas kwotę i w zamian za drobne wpłaty przekazujemy darczyńcom podziękowanie, czy “prezent”. Może to być w formie listownego podziękowania, certyfikatu pomocy, zdjęć, czy nawet możliwość wspólnie spędzonego czasu. Może znasz języki i podzieliłbyś się wiedzą na ten temat, albo zajmujesz się hobbystycznie szydełkowaniem?  W formie podziękowania ogranicza nas tylko nasza kreatywność.

Z tego co mi wiadomo, to jeszcze nikt w Polsce tego nie próbował, a potencjał i możliwości by zdobyć pieniądze na protezę są ogromne.

beznazwy

FINANSOWANIE PRZEZ UBEZPIECZYCIELA

w zależności od przyczyny amputacji, jest możliwość finansowania protezowania przez ubezpieczyciela. Wypadek w miejscu pracy, ewidentny błąd kierowcy, nieprawidłowe zabezpieczenie miejsca pracy, albo i zakażenie szpitalne czy komplikacje pooperacyjne wynikające z błędu lekarskiego – te wszystkie sytuacje, gdzie wypadek był spowodowany NIE z naszej winy, gdzie nie mieliśmy na to wpływu to  zdarzenie. Drogą sądową, bo inaczej się nie da, należy udowodnić i wywalczyć możliwość uzyskania DOŻYWOTNIEGO ZOBOWIĄZANIA DO POKRYCIA FINANSOWANEGO NASTĘPSTW TEGO WYPADKU. Przecież każdy z nas jest ubezpieczony, firmy mają swoje polisy, lekarze polisy OC, płacimy składki na wypadkowe… Ubezpieczyciel zostaje dożywotnio zobowiązany do pokrycia finansowego następstw wypadku zaistniałego w pracy. Noga czy ręka jednak już nigdy nie odrośnie i będziemy potrzebować zaopatrzenia protetycznego do końca życia. Kilkaset tysięcy jednorazowego odszkodowania wystarczy na kilka protez, na kilka lat, ale czy wiemy co się wydarzy potem?  Pieniądze są środkiem do osiągnięcia celu, ale nie samym  celem. Ja sam straciłem nogę przy pracy, nie z mojej winy. Oczywiście zakład ubezpieczeniowy chciał zamydlić mi oczy wielotysięcznym odszkodowaniem, ale udało mi się wywalczyć ten zapis. To taka moja polisa na protezy.

Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałem Twoje wątpliwości w tym temacie, a może pokazałem Ci inne możliwości i sposoby. Pieniądze na protezę się znajdą, ale trzeba dobrze poszukać. I nie poddawać się.