Jack Strong

pierwsza proteza – 10 pytań do protetyka

Jadąc na pierwsza wizytę do protetyka miałem pełną głowę pytań. Co? Jak? Dlaczego? Czy będzie bolało? Nie miałem najmniejszego pojęcia co będzie, myślałem, że wyjdę z gabinetu z pierwszą protezą.  Już pominę szczegóły tej wizyty, na pierwsze spotkanie z protetykiem jechałem kilkaset kilometrów…

Nie wiedziałem jak wygląda system protezowania, cała opieka i konsultacje. Jak mi to zamocują, jak często będę musiał tam jeździć… Pierwsza konsultacja trwała niecałe pół godziny. Dużo czasu zajął wywiad, szczegóły o leczeniu, stanie zdrowia i zasobności portfela. Nawet nie zobaczyłem protezy. Wróciłem do domu dalej nie wiedząc nic o protezie. Pytań i wątpliwości miałem coraz więcej. Kolejna ‘pierwsza’ wizyta w innym gabinecie wyglądała zupełnie inaczej. Protetyk widząc moją niepewność i całkowitą niewiedzę (osiem lat temu mało było łatwo dostępnych informacji o życiu po amputacji) dał mi do ręki protezę nogi. Pierwszy raz miałem coś takiego w rękach! Opowiedział mi co i dlaczego pracuje, podstawowe zasady działania protezy, jak się ją mocuje na kikucie i zdejmuje… Wracając do domu, miałem już zarys działań. I więcej pytań, ale takich już uporządkowanych.

Jak widzisz, pierwsza wizyta jest ważna, tak jak te “psychologiczne” dziesięć pierwszych słów, pięć pierwszych gestów. Przedstawiam Ci dziesięć pytań, na które odpowiedź znajdziesz podczas pierwszej konsultacji. Wiedza zdobyta przy pierwszych wizytach pozwoli Ci zobrazować jak  będą wyglądały nasze pierwsze tygodnie w nowej “protezowej” rzeczywistości. Nie bój się zadawać pytań w gabinecie, nawet jeśli będziesz je uważać za niemądre czy niewłaściwe. Ty musisz to wiedzieć i zdecydowanie jak najszybciej.

  1. Jak długo będę się uczył chodzić na protezie?
  2. Co będę mógł robić w protezie, a co mi nie wolno?
  3. Kiedy i jak często będę musiał wymieniać elementy protezy?
  4.  Czy warto robić pokrycie kosmetyczne?
  5. Jakie są ćwiczenia na poprawę jakości chodu?
  6. Jakie są ćwiczenia na wzmacnianie kikuta?
  7. Jak często mogę liczyć na dofinansowania na protezę bądź jej elementy?
  8. Jak dobrać dobrze obuwie do protezy, na co zwrócić uwagę?
  9. Jak dbać o higienę kikuta?
  10. Jak poprawnie dbać o protezę? Co zrobić w razie awarii?

Gdy protetyk odpowie Ci na te wszystkie pytania, jestem pewien, że pierwsze obawy znikną. Pojawią się następne, to normalne! Pamiętaj, że najwięcej informacji dotrze do Ciebie z czasem, z każdym dniem, w trakcie użytkowania protezy. Pamiętaj też, że każda osoba jest innym pacjentem, innym “kikutem do zaprotezowania” i nie wszystko co jest ‘dobre’ dla jednego pacjenta, jest też odpowiednie dla drugiego.