Jack Strong

Kosmetyka protezy a funkcjonalność

Budzę się po operacji i pierwsze co zrobiłem, to spojrzałem w dół,  w kierunku kołdry… A tam z jednej strony pusto…  Poczułem, że coś straciłem już bezpowrotnie. Co teraz? Smutek i przygnębienie dopadły mnie i każda myśl  krążyła wokół tego, co dalej… Estetyka ciała poważnie zaburzona. Nie mam jednej nogi i mi nie odrośnie. Już nie jestem względnie symetryczny, już nie ma dwóch takich samych, a nawet podobnych połówek. Rehabilitacja i oswajanie się z myślami o protezie – to był długi proces, na końcu którego stajesz przed ważnymi decyzjami.

Pierwszy trudny wybór

Gdy dochodzi do wyboru komponentów protezy, dobry protetyk z pewnością zada na początku pytanie – czego wymagasz od protezy?

Dobrze by było żeby zastąpiła w 100% utraconą nogę, żeby była super funkcjonalna i wyglądała jak zdrowa. I zaczyna się składanie takich komponentów, żeby zrealizować Twoje potrzeby. Masz dwie opcje:

  • pierwsza proteza jest z wykończeniem kosmetycznym, które do złudzenia przypomina zdrową nogę (uformowana łydka, zarys mięśni, podobny kolor skóry), ale nie jest tak elastyczna i funkcjonalna jak druga opcja,
httpwww.emptykingdom.comfeaturedthe-alternative-limb-project

źródło: httpwww.emptykingdom.comfeaturedthe-alternative-limb-project

  • druga proteza bez wykończenia kosmetycznego na pierwszy rzut oka może być w porównaniu ze zdrową nogą nieestetyczna, ale za to w porównaniu z pierwszą protezą daje nam o wiele większe pole do popisu w sferze aktywnego życia codziennego i funkcjonalności. A i bez problemu można skakać w niej do basenu, sprawdzone!
IMG_5794

Moja stopa i stopa protezy funkcjonalnej – prosta imitacja stopy, która chroni ważny komponent z włókna węglowego

DSC_5252

Co wybierzesz?

Moje za i przeciw.

Często zaraz po wypadku i amputacji jedyne co chcemy to chęć bycia znowu kompletnym i dostać to co się utraciło. Mi w głowie się rodziła jedna myśl “tak, chcę protezę, dzięki której będę chodził i nikt nie zauważy, że to proteza”.

Gdy stanąłem przed wyborem tych opcji, które opisałem powyżej, na szczęście mój protetyk bardzo dokładnie mi porównał obie możliwości. Wytłumaczył i wyjaśnił co i jak będę mógł robić wybierając poszczególną opcję protezy.

Wybrałem protezę bez wykończenia kosmetycznego, ale za to super funkcjonalna. W czym się wyklucza jedno z drugim? Dlaczego nie może być kosmetyki i funkcjonalności jednocześnie?

Przy wyborze protezy o dużej funkcjonalności, często zamontowany jest amortyzator lub inne urządzenie pochłaniające i oddające energię, która wytwarza się podczas chodu. Wykończenie kosmetyczne protezy jest wykonane często z delikatnych materiałów i nie jest bardzo wytrwałe.

IMG_5633

od prawej – moja pierwsza proteza, moja aktualna i moja jedyna lewa noga 🙂

Oczywiście można dodać wykończenie kosmetyczne na własne życzenie, tylko trzeba być świadomym tego, że jeśli jesteś bardzo aktywny fizycznie, to przy takim rodzaju protezy kosmetyka bardzo szybko się zużywa. A po pewnym czasie wygląda bardzo nieestetycznie, a są to duże koszty. Trzeba przyznać, że ludzie, którzy nad tym pracują, robią misterną robotę.

Sophie-de-Oliveira-Barata_web23

Sophie de Oliviera Barata – mistrzyni kosmetyki protez żródło:http://i2.cdn.turner.com/cnnnext/dam/assets/130422103241-alternative-limb-project-sophie-studio-horizontal-large-gallery.jpg

Rezygnacja z pokrycia kosmetycznego na rzecz funkcjonalności to w dużym stopniu pogodzenie się z amputacją i otwarcie na nowe życie. Na życie na protezie. Życie, które wcale nie musi być gorsze od tego, które prowadziliśmy do tej pory, a wręcz przeciwnie! Na protezie jesteśmy w stanie zrobić dużo więcej niż robiliśmy do czasu utraty nogi.

Odkryj swoją nogę na nowo

Dla mnie ukrywanie faktu posiadania protezy jest jak trzymanie Mustanga w garażu. Masz taki luksusowy samochód i trzymasz go w ukryciu, serio?Musisz wiedzieć, że świadome pokazanie protezy sprawi, że każdy na ulicy się za Tobą odwróci. Wyglądasz trochę jak filmowy Robocop, ale czy to jest takie ważne? Najważniejszy jest fakt, że chodzisz!

Oczywiście zawsze możesz ulepszyć protezę. Jest możliwość spersonalizowania leja protezowego, w wybranym kolorze czy motywie graficznym. Tu ogranicza nas tylko wyobraźnia.

nogi

Mój pierwszy lej protezowy z proporcami moich ulubionych klubów

Personalizowanie leja protezowego pomaga też dzieciakom zaprzyjaźnić się z protezą i zaakceptować swoją odmienność. To długi proces, ale samochodziki czy mapa Google na leju sprawia, że ta proteza jest moja i tylko moja. Poniżej na zdjęciu jest mały Bartuś, który ma protezę w samochodziki, a ja mam w czołgi (tak naprawdę to jest mapa Google, ale wygląda jak kamuflaż wojskowy). Każdy ma swoją indywidualną protezę, to jest super!

10354073_1076383585724056_4831988106375400944_n.

Istnieją także specjalistyczne firmy które robią osłony na protezy, a dokładnie na ten fragment protezy, gdzie są uwidocznione amortyzatory i inne części. Ten gadżet jest pomocny choćby przy prawidłowym ułożeniu nogawki spodni.

Mi osobiście spodobała się oferta kanadyjskiej firmy The Alleles. Jej osłony na protezy wykonane są metodą druku 3D. Tak wykonana osłona bez problemu można być zamontowana praktycznie na każdym modelu protezy i co najważniejsze, bez obaw o uszkodzenie protezy  możemy z niej korzystać.

Osłona protezy Kanadyjskiej firmy Alleles źródło: www.alleles.ca

Osłona protezy Kanadyjskiej firmy Alleles
źródło: www.alleles.ca

Jeszcze jedna ważna informacja. Pamiętaj, że proteza może być też jednym z powodów kłótni z Twoją dziewczyną. Wyobraź sobie, że będziecie razem szli ulicą, Ty oczywiście w krótkich spodenkach. Gwarantuję Ci, że więcej ludzi będzie się oglądać za Tobą niż za nią.

IMG_5631

 

źródło zdjęcia wyróżniającego: http://www.wired.co.uk/magazine/archive/2013/10/play/bling-limbs