Jack Strong

Podziel się swoim podatkiem

Wczoraj otrzymałem swoje roczne rozliczenie. Pracodawca ma czas na to do końca lutego. Rozpoczął się zatem okres składania zeznań podatkowych i jak zawsze musimy zdążyć do końca kwietnia. Ale przecież nie piszę o podatkach, o rozliczeniach, tylko piszę o życiu po amputacji nogi. Co ma wspólnego amputacja z podatkami? Już wyjaśniam.

Przez te wszystkie lata pracy, po otrzymaniu PIT-ów zaczynała się zabawa z wypełnianiem poszczególnych rubryk. Tu zarobek, tam przychód netto, gdzieś znowu jakieś koszty, ulgi, odliczenia. Nie będę kłamał, że sam to wypełniałem. W rodzinnym domu to zajęcie przypadało mojej Mamie. Głowa do rozliczeń nieziemska, dodatkowo zawsze rozliczała prawie wszystkich sąsiadów. I podczas rozliczania padało zawsze pytanie – Jacek komu chcesz przekazać 1 % podatku? W pierwszych latach mówiłem – eee mój 1 % procent to jakieś grosze nikomu się nie przyda… Napisz co zechcesz. I Mama wypełniała według swojego uznania.

Później już bardziej świadomy tej sprawy,  swój 1% oddawałem na rzecz jednego z moich ulubionych klubów sportowych, czwartoligowej KS Wisłoki Dębica, który boryka się z kłopotami finansowymi. Tak było do wypadku.

Wypadek wiele zmienił. Zmienił się też tor mojej małej pomocy i postanowiłem  przekazać „procent” osobom bezpośrednio tego potrzebującym. W tym roku będzie tak samo.

Dlatego zanim oddasz swoją deklarację z pustą rubryką dotyczącą tego jednego, jedynego procentu, chciałbym przedstawić Wam 4 osoby, które znam. Wiem, że każda Wasza złotówka przyda się im i pomoże im lepiej żyć i funkcjonować.

Bartek Orzechowski – Nasz maraton

580393_1187677131261367_1549263526095115478_n

Karolina, Damian i ich synek, mały Bartek, który urodził się bez lewej stopy. Nie załamali się, a znaleźli sposób na zbiórkę pieniędzy na protezy dla Bartka. Biegają. Damian biega, dużo biega – maratony, półmaratony, biegi ultra. Karolina również, ostatnio nawet wystartowała w Hunt Run’ie. Przesympatyczna rodzina ze sportowym charakterem. Bartuś jest dzieckiem, często potrzebuje wymiany komponentów protezy, co wiąże się z dużymi wydatkami. Raz do roku organizują „5 dla Bartka” – bieg na dystansie 5km, podczas którego zbierają pieniądze na protezy dla Bartka (tym roku 5 czerwca sam zamierzam w tym biegu wystartować). Stworzyli także Drużynę Bartka, do której możesz dołączyć, dorzucając swoją cegiełkę na protezę. Drużyna się rozrasta, a widok ludzi, którzy biegną w koszulce z napisem – biegnę, żeby Bartek mógł biegać – łapie za serce.

Marcin Polak

12592745_10203869760824852_4402340693468240413_n

Młody chłopak, piłkarz i student, który podczas praktyk w Pradze doznał groźnego wypadku. Amputowano mu prawą nogę w stawie biodrowym. O Marcinie dowiedziałem pocztą pantoflową, przez znajomych, że wydarzyła się taka tragedia i czy mógłbym opowiedzieć więcej Marcinowi i Jego rodzinie o życiu po amputacji… Jasne!

Odwiedziłem Marcina w szpitalu w Piekarach Śląskich. Młody chłopak pełen energii i wiary, że to nie koniec, a tylko początek nowego życia. Marcin zbiera pieniądze na bardzo drogą protezę całej nogi wraz ze stawami kolanowym i biodrowym oraz na ciągłą rehabilitację. Są to ogromne koszty, ale wiem, że już za niedługo razem skoczymy gdzieś na wycieczkę na dwóch nogach.

Mariusz Adamczyk 

12647712_1296026147080160_1527350755_n

U Mariusza w 2000 roku wykryto nowotwór kości. Po kolejnym nawrocie choroby stracił nogę powyżej kolana, ale walkę z nowotworem wygrał. Mariusz to mój dobry i serdeczny kolega z reprezentacji AMP Futbolu. Jest jednym z czołowych zawodników w Polsce i kapitanem warszawskiego zespołu Lampart Warszawa. Wyjątkowa osoba, zawsze uśmiechnięty i waleczny. Mario zbiera nową protezę wraz ze stawem kolanowym i na rehabilitację.

Danuta Bujok

12688356_829149720527386_8286237621238018366_n

“Moim marzeniem jest stanąć na nogi z protezą do biegania i móc BIEGAĆ. Każdy z nas o czymś marzy. Chciałabym tak zwyczajnie poczuć jak to jest biec przed siebie. Każdy z nas powinien mieć choćby jedną pasję.”

Tak o swoim celu mówi młoda i ambitna dziewczyna. Danka chce wziąć udział w paraolimpiadzie. Zbiera na profesjonalną protezę do biegania, która umożliwi jej optymalnie warunki do rozwijania swojej pasji.


Zachęcam do wspierania osób potrzebujących swoim „procentem”. To naprawdę  nic nie kosztuje. Wymienione osoby nie są jedynymi, które prowadzą zbiórki, jednak są to osoby, które znam i wiem, że ta pomoc może ich znacznie przybliżyć do swoich celów.

.1procent_baner

J.